Rekuperace

Nedostatečná výměna vzduchu snižuje kvalitu vzduchu, zvyšuje obsah CO2, vlhkost která pak zapříčiňuje vznik plísní a bakterií. Řešením je rekuperace tepla s nucenou výměnou vzduchu, která uspoří energie na vytápění a zajistí vám kvalitní a zdravý vzduch v obytných místnostech.

Jak rekuperace funguje?

Rekuperace funguje dvěma směry přes speciální výměník. V zimě zařízení využívá teploty vzduchu odsávaného z domu nebo bytu k ohřevu chladného vzduchu, který je přiváděn z venku.

V létě zase naopak odvádí teplý vzduch ven a dovnitř proudí vzduch chladný. Vzduch je přitom ven odváděn i s různými pachy, například z kuchyně.

Proč si pořídit
klimatizaci?

Klimatizace zajišťuje regulaci vzduchu a teploty v místnosti a bez ohledu na venkovní teplotu nastavuje optimální prostředí ve vaší domácnosti. Nejedná se pouze o chlazení, jak se ještě mnoho lidí domnívá.

Klimatizace umí pracovat i v opačném režimu – tedy vytápění. Jednotky disponují řadou filtrů, které pomáhají čistit vzduch od prachu i bakterií a virů a dopřávají tak svým uživatelům zdravější bydlení. Klimatizace už dávno není luxus jen pro bohaté. Stává se stále dostupnější a čím dál častěji se objevuje i v běžných domácnostech.

Výhody rekuperace

– úspora energie na vytápění až 30%
– stále čerstvý vzduch v místnostech bez nutnosti větrání
– udržuje stabilní teplotu i vlhkost vzduchu v interiéru
– snížení rizika vzniku plísní
– automatické větrání i během nepřítomnosti či spánku
– ochrana před alergeny díky speciálním filtrům

Časté dotazy

Dnešním trendem v bydlení jsou stavby s velice dobrou tepelnou izolací a dokonalým zatěsněním. Bez řízeného větrání tedy nemůžeme dosáhnout požadované hygienické úrovně vnitřního prostředí. Větráním také chráníme stavbu před působením vlhkosti, která se hromadí při běžných činnostech jako je vaření, koupaní, sušení prádla apod. Základem je odvětrání toalety, koupelny a kuchyně.

Rekuperační jednotka funguje na principu zpětného získávání tepla, kdy odpadní znehodnocený vzduch předá teplo ve výměníku uvnitř jednotky čerstvému přiváděnému vzduchu zvenčí.

Vždy záleží na výběru jednotky. Účinnost rekuperací se pohybuje od 50 do 94%

Ano, některé jednotky mají předehřev zabudovaný. V jiném případě můžeme předehřev instalovat dodatečně mimo jednotku.

Ano, některé jednotky mají možnost zabudování čidel. Jednotka zvýší otáčky v závislosti na vlkosti a kvality vzduchu. Čidla je možné instalovat i do jednotlivých místností.

Jednotku můžeme zavěsit na zeď nebo v jiném provedení – pod strop. Typ lze přizpůsobit podle velikosti např. tech místnosti. Jednotka by neměla být v chladném prostředí a vždy je nutné přizpůsobit umístění 
rozvodům a připojení.

Rozvody můžeme vést nad stropem, v podlaze, půdním prostoru. Ideální je konzultace na místě a přizpůsobení se dle typu stavby.

Nejčastěji použivaný je tzv. ED-Flex systém, připomínající kopoflexovou chráničku. Výhodou je flexiblita potrubí a snadná cesta proudění vzduchu. Další možností je spiro-potrubí, nebo hranaté potrubí.

Ano mohou, ale je nutné zvolit správný systém izolovaného potrubí. Doporučujeme rozvody ještědodatečně izolovat z důvodu rizika vzniku kondenzátu.

Nejnovější realizace